O významu kultury

Ústavy jsou vyjádřením dějin, kultury, hodnot a zásad politických společenství. Připravovaná Evropská ústava není v tomto ohledu výjimkou. Nedokáže vytvářet obecná pojítka, jež Evropu definují a drží pohromadě. Dokáže je pouze odrážet a být jimi uváděna v život.

Dnes však už ony soudržné síly, jež Evropu držely pohromadě celé dvě generace, ztrácejí na intenzitě. Mír a svoboda se od pádu Sovětského svazu považují za cosi přirozeného. Ekonomická integrace postoupila natolik, že návrat k rivalitě mezi národy, jež kontinent dvakrát přivedla do války, je nemyslitelná.

Také poválečná cesta za blahobytem ztratila mnoho ze své přitažlivosti. V Německu a leckterých jiných členských státech Evropské unie už hospodářský růst není tak jistý jako dříve. K myšlence hospodářského a společenského pokroku se občané staví se stále větší opatrností. Veřejná diskuse místo toho teď vyzdvihuje potřebu omezovat vládní aktivity a mírnit sociální transfery.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IRRqMcJ/cs;