Evropská ústava: hop nebo trop

Současným úkolem EU je přesunout svou pozornost na priority dneška a zítřka. Potřebuje se dostat do užšího styku se svými občany, obnovit jejich podporu poukazem na to, že spoluprací Evropané dokáží napomoci růstu a zaměstnanosti, bojovat s mezinárodním zločinem a chránit čisté životní prostředí. Unie musí hrát aktivnější úlohu v širším světě, a to nikoliv prosazováním sobeckých zájmů, nýbrž propagací všeobecných hodnot, na nichž je založena.

Nejvíce ze všeho rozšířená Unie potřebuje ústavní a instituční rámec, který bude odpovídat jejím ambicím. Vlády a poslanci parlamentů už třicet měsíců Evropě připravují novou ústavu. Konvent, jemuž předsedal někdejší francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing, vytvořil mimořádný návrh. Nyní je úkolem národních vlád - úkolem mým a mých kolegů v Evropské radě, abychom práci dovedli do konce. Sejdeme se tento týden v Bruselu a naším prvořadým zájmem bude nalézt shodu ohledně konstituce.

Nad velkou částí návrhu už jistou dobu existuje konsenzus. O hodnotách a cílech EU, o zařazení Charty základních práv do ústavy ani o zjednodušení legislativních procesů, se polemiky nevedou. Jde o obrovské pokroky. V klíčových oblastech jako je zahraniční politika, trestní právo a daně je však nevyhnutelné, že národní vlády mají na pravomocích evropských institucí partikulární zájem.

https://prosyn.org/U8i4NOVcs