Nové cesty k financování rozvoje

WASHINGTON, DC – Až příští rok vyprší Rozvojové cíle tisíciletí (MDG), bude svět moci vyjmenovat řadu úspěchů. Počet lidí nemajících přístup k bezpečné pitné vodě se snížil na polovinu, což zlepšilo život více než 100 milionům obyvatel slumů, rovnost pohlaví v oblasti vzdělání se zvýšila a zdravotní péče se stala dostupnější pro miliony lidí. Stále však zbývá vykonat mnoho práce; řada zemí zaostává a také uvnitř jednotlivých států existují obrovské rozdíly.

Rozvojová agenda pro období po roce 2015 slibuje navázat na nedokončené cíle MDG a přidat k nim další cíle související se začleňováním, trvalou udržitelností, zaměstnaností, růstem, kvalitním řízením a spoluprací. Úspěch bude záviset na schopnosti světových vůdců aplikovat předchozí zkušenosti nejen na rozvoj efektivních politik a programů, ale i na hledání novátorských způsobů, jak je financovat.

Nedávná zpráva Skupiny Světové banky (SSB) s názvem Financování rozvoje po roce 2015 identifikuje tři hlavní ohledy, které by měly utvářet podobu příští rozvojové agendy. Za prvé dnes většina chudých lidí světa žije ve středněpříjmových zemích a mnoho jich najdeme i ve státech s vysokými příjmy. Za druhé se těžiště debaty o financování rozvoje rozšířilo z kvantity pomoci na její kvalitu – včetně schopnosti nabalovat na sebe další zdroje financí. A konečně se důležitými tahouny globálního hospodářského růstu staly rozvíjející se ekonomiky, které mají stále užší vazby na rozvojové země.

https://prosyn.org/1rKkQLtcs