Data a rozvoj

WASHINGTON, DC – Od přelomu století stojí mezinárodní rozvojová komunita sešikována za Rozvojovými cíli tisíciletí (RCT), které stanovují konkrétní mety v osmi klíčových okruzích, včetně chudoby, dětské úmrtnosti a nemocnosti, jichž má být dosaženo do roku 2015. Při formulaci rozvojové agendy pro období po roce 2015 má zásadní význam zjistit úspěšnost RCT – a určit oblasti, kde pokrok pokulhával. A k tomu je zapotřebí víc dat – a kvalitnějších.

Ovšemže mezinárodní instituce a mnohé rozvojové země významně investovaly do zlepšení sběru dat, aby důkladněji sledovaly svou výkonnost vzhledem k metám RCT. V roce 2003 měly dva datové body pro alespoň 16 z 22 hlavních indikátorů RCT jen čtyři země; do minulého roku toto číslo vyletělo na 118 zemí.

V rozvojovém světě přesto zůstávají rozvojová data vzácným zdrojem. Vzhledem k jejich významu pro měření – a popohánění – společenského a hospodářského pokroku je tento nedostatek nutné naléhavě řešit. Potřebujeme určitý katalyzátor, který rozšíří sběr a využití rozvojových dat. Panel na vysoké úrovni pro rozvojovou agendu tudíž právem vyzývá ke globální „datové revoluci“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gHd3D9L/cs;