Nepříznivé okolí Mahmúda Abbáse

Teď když Gaza balancuje na pokraji občanské války, je třeba cítit lítost nad nebohým Mahmúdem Abbásem, jenž před dvěma a půl lety, když zemřel Jásir Arafát, převzal úlohu prezidenta palestinské samosprávy. Abbás, povoláním akademik, se nesmírně snažil vést palestinský lid se zdvořilostí, lpěním na demokratických zásadách a veřejným opovržením násilím.

Nikdy neměl šanci. Palestinští soupeři, jak z jeho vlastní strany Fatah, tak z islamistického Hamásu, stejně jako Izraelci považovali Abbásovu zdvořilost za slabost.

Abbás zavedl styl vedení naprosto odlišný od stylu Arafátova. Až do svého posledního dne oděn ve vojenském, Abú Ammár (Arafátovo revoluční krycí jméno) věřil, že dokud trvá izraelská okupace, nenadešel ještě čas stát se civilním prezidentem. Abbás, v obleku a s kravatou, zavedl do prezidentského úřadu profesionální řízení v západním stylu, ale neměl ponětí, co si počít s militanty v ulicích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QM6gfdn/cs;