Etienne Laurent/Getty Images

Macronova rozehrávka na trhu práce

CAMBRIDGE – Francouzský prezident Emmanuel Macron koncem srpna představil zásadní reformu trhu práce, která rozhodne o jeho úspěchu či neúspěchu ve funkci prezidenta – a dost možná také o budoucnosti eurozóny. Jeho cílem je srazit tvrdohlavě vysokou míru francouzské nezaměstnanosti, jen o fous pod 10 %, a povzbudit ekonomiku, která zoufale potřebuje nahodit motor.

Reforma pracovního práva je součástí francouzské agendy už dlouho. Přepsat gargantuovský francouzský zákoník práce se v poslední době pokoušela prakticky každá francouzská vláda, pod tlakem odborových protestů zpravidla neúspěšně. Macron nedělá žádné ciráty s tím, co má za lubem: sám to označil za kopernikovský obrat. Dost dobře to ale tentokrát může dopadnout jinak. Přestože druhý největší odborový svaz v zemi vyzval ke generální stávce, objevují se známky toho, že Macron bude mít potřebnou politickou podporu.

Macronovy reformy usilují o zvýšení toho, co se eufemisticky nazývá pružností trhu práce. Navržené reformy by firmám usnadnily propouštění zaměstnanců, decentralizovaly vyjednávání mezi zaměstnavateli a zaměstnanci v malých firmách (odstraněním odvětvových smluv) a zavedly strop odškodnění za neoprávněné propuštění, což by firmám ulevilo od nepředvídatelnosti odškodnění přiznávaných v rozhodčích řízeních. Kromě toho reformy ruší požadavek, jenž vázal hromadné propouštění ve velkých společnostech na globální ziskovost firmy; teď společnosti budou moci propouštět výlučně na základě domácí ziskovosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/uyQL1Jv/cs;

Handpicked to read next