France politics Macron Etienne Laurent/Getty Images

Macronova rozehrávka na trhu práce

CAMBRIDGE – Francouzský prezident Emmanuel Macron koncem srpna představil zásadní reformu trhu práce, která rozhodne o jeho úspěchu či neúspěchu ve funkci prezidenta – a dost možná také o budoucnosti eurozóny. Jeho cílem je srazit tvrdohlavě vysokou míru francouzské nezaměstnanosti, jen o fous pod 10 %, a povzbudit ekonomiku, která zoufale potřebuje nahodit motor.

Reforma pracovního práva je součástí francouzské agendy už dlouho. Přepsat gargantuovský francouzský zákoník práce se v poslední době pokoušela prakticky každá francouzská vláda, pod tlakem odborových protestů zpravidla neúspěšně. Macron nedělá žádné ciráty s tím, co má za lubem: sám to označil za kopernikovský obrat. Dost dobře to ale tentokrát může dopadnout jinak. Přestože druhý největší odborový svaz v zemi vyzval ke generální stávce, objevují se známky toho, že Macron bude mít potřebnou politickou podporu.

Macronovy reformy usilují o zvýšení toho, co se eufemisticky nazývá pružností trhu práce. Navržené reformy by firmám usnadnily propouštění zaměstnanců, decentralizovaly vyjednávání mezi zaměstnavateli a zaměstnanci v malých firmách (odstraněním odvětvových smluv) a zavedly strop odškodnění za neoprávněné propuštění, což by firmám ulevilo od nepředvídatelnosti odškodnění přiznávaných v rozhodčích řízeních. Kromě toho reformy ruší požadavek, jenž vázal hromadné propouštění ve velkých společnostech na globální ziskovost firmy; teď společnosti budou moci propouštět výlučně na základě domácí ziskovosti.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/uyQL1Jvcs