hadaslebel18_LIONEL BONAVENTUREAFP via Getty Images_french protest women Lionel Bonaventure/AFP via Getty Images

Bitva o francouzskou penzijní reformu

PAŘÍŽ – Rok poté, co návrh spotřební daně z pohonných hmot vyvolal protesty gilets jaunes (žlutých vest), čelí Francie další krizi, tentokrát kvůli penzijní reformě. Masové demonstrace už trvají déle než 50 dní a nepolevily ani na Vánoce a na Nový rok. Stávky narušily provoz francouzských státních drah (SNCF) a také autobusové a podzemní sítě RATP, což těmto firmám způsobilo ztrátu přesahující miliardu eur. Dopravní stávka sice skončila, ale konfrontace zdaleka ne.

Penzijní reformy navrhované francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jsou dalekosáhlé a zároveň potřebné. V současném systému mandatorních penzí existuje spousta výpočtů, které určují výši penze a podstatně se liší podle oboru a povolání. Celý systém je výsledkem dlouhodobého historického procesu zaměřeného na poskytování sociální ochrany ve stáří na základě převažujících principů z éry bezprostředně po druhé světové válce.

Návrhy Macronovy vlády jsou smělé. Jejich cílem však není narušení průběžného systému a stejně tak nepodkopávají obecnější princip mezigenerační solidarity. Celkové penzijní platby za daný rok se budou stále financovat z příspěvků na sociální zabezpečení odvozených z příjmů aktivních zaměstnanců v tomtéž roce. Minimální věk odchodu do důchodu ve výši 62 let, který byl naposledy stanoven v roce 2010, prozatím zůstane v platnosti. A nový systém bude stát přibližně 14% HDP (což je mnohem více než ve většině jiných evropských zemí).

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/8JdKUuycs