Getty Images Matthew Lloyd/Getty Images

Prolhaní politici

Přesvědčení, že politici mají sklon ke lži, je stejně staré jako politika sama. Přesto když je politik přistižen při lhaní, jsou pro něj důsledky mnohdy straslivé, alespoň v demokratických zemích. Usvědčení politika ze lži je v podstatě jediným způsobem, jak se ho rychle a navždy zbavit, a tak není divu, že je snaha prokázat nějakému politickému vůdci lež tak oblíbenou zbraní politických pletichařů.

Co přesně je vsak v politice lež? Jen málo případů je tak zřejmých jako nedlouhý příběh první finské premiérky Anneli Jäätteenmäkiové. Ta během předvolební kampaně zaútočila na svého předchůdce, že v otázce Iráku pokrytecky říkal něco jiného prezidentu Bushovi a něco jiného finskému lidu. Její vědomosti byly založeny na záznamech finského ministerstva zahraničí. Viděla je snad? Jäätteenmäkiová se začala vykrucovat a nakonec přiznala, že nikoliv. Když jí byl prokázán opak a tajný dokument nalezen v jejím držení, musela odstoupit.

Dalsím politikem, jehož chování v předvolební kampani prosetřuje parlament, neboť prý ,,nakládal úsporně s pravdou``, je německý kancléř Schröder - jeho případ je vsak velmi odlisný. Opozice zatrpklá z těsné porážky v podzimních volbách kancléře viní, že neříkal pravdu o ekonomické situaci Německa a jejích důsledcích pro státní rozpočet.

https://prosyn.org/jq84SdXcs