Poor neighborhood children playing Oli Scarff/Getty Images

Nízká cena za ukončení chudoby

CHICAGO – Chudoba je nejkrutější neštěstí lidstva. Žijete-li v krajní chudobě, nemůžete si dovolit vyhnout se ani nejsnáze léčitelným chorobám, které jsou příčinou každého šestého lidského úmrtí. Plíce máte nejspíš zanesené nečistotami ze vzduchu v interiérech, neboť tak jako 2,7 miliardy dalších lidí vaříte a ohříváte se pomocí paliv, jako je trus a dřevo – a důsledky jsou stejné jako vykouřit dvě krabičky cigaret denně. Nedostatečná výživa vede u vašich dětí k růstovému zakrnění a postihuje jejich kognitivní vývoj, což je v průměru stojí 4-8 bodů v IQ. Taková deprivace vyvolává hluboký stres a beznaděj, takže je těžké jednat způsoby, které vám zlepší život.

Samozřejmě, svět v boji proti chudobě dosáhl velkého pokroku. V roce 1820 žilo v krajní chudobě devět z deseti lidí. Světová banka odhaduje, že míra celosvětové chudoby poprvé v lidských dějinách klesla na jednociferná čísla v roce 2015. Dnes za méně než 1,90 dolaru na den (což odpovídá jednomu dolaru v roce 1985) žije 9,1 % světové populace čili téměř 700 milionů lidí.

Tato hranice krajní chudoby ve výši 1,90 dolaru je skutečně přísná: nejedná se o to, co si movitý turista může koupit v rozvojové zemi s nízkými cenami. Znamená, co si Američan může za 1,90 dolaru koupit ve Spojených státech. V lokální měně se výše koriguje na ekvivalent kupní síly.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/esSqt3t/cs;