0

Báječné americké schodky

Nad globálním hospodářstvím jak Damoklův meč visí slabý dolar a téměř všichni lamentují nad marnotratnými mravy Ameriky. Napadlo však někdy někoho, kolik dřiny Američany stojí to, aby všichni ostatní vypadali dobře?

Kvůli americkým široce zejícím deficitům obchodní bilance si dnes ministři financí všech rozvojových států lámou hlavu nad tím, jak zajistit, aby jejich měna vůči dolaru nevylétla příliš rychle. Kdy se tohle dělo naposledy? Země chronicky prodělávající krizi zadluženosti, od Mexika přes Rusko až po Jižní Koreu, svorně odrážejí příliv kapitálu od investorů, již s ohledem na sesouvající se dolar hledají východisko.

Když se svět zotavuje z poklesu a globální úrokové míry rostou, obvykle aspoň jeden nebo dva nově vznikající trhy utrpí velkolepou explozi. To tentokrát není pravděpodobné, tady alespoň v příštím roce ne.

Je pravda, že politika některých zemí se významně zlepšila. Brazílie i Turecko například zavedly politiky, které jsou přátelské vůči trhům a přidaly jejich ekonomikám na pružnosti a růstu na odolnosti. Lze ale totéž říci o Mexiku, kde se reforma zastavila, nebo o Rusku, kde reformy zařadily zpátečku? Lehkomyslné deficitní utrácení Ameriky dodává všem jejich měnám zdání dobrých investic pro rok 2005.