binoculars Marie Linner/Flickr

Dlouhodobé investiční výzvy

PAŘÍŽ – V době, kdy se nejhlubší hospodářská krize naší éry překlápí do sedmého roku, většina států OECD stále pracuje pod své možnosti. Očekává se, že růst HDP v nejrozvinutějších ekonomikách světa letos dosáhne v průměru 2%, oproti celosvětovým 3,2%. A rok 2016 zřejmě nebude o nic lepší, neboť výkonnost OECD se zvýší o 2,5%, zatímco ve zbytku světa vzroste HDP o 3,8% – což už se blíží průměru před krizí.

Dlouhodobé hospodářské vyhlídky globální ekonomiky jako celku však nevypadají růžově. Poněvadž společnost v mnoha zemích OECD stárne a růstový spurt ve velkých rozvíjejících se ekonomikách začíná ztrácet dech, očekává se, že globální růst HDP klesne z ročního průměru 3,6% v období let 2010-2020 na odhadovaných 2,4% v letech 2050-2060.

Toto snížení je možná nevyhnutelné, ale lze ho zmírnit. Klíčem k překonání současné krize a zvýšení růstového potenciálu světa bude zavádění takových politik, které budou usnadňovat a odměňovat dlouhodobé investice.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yDFl2dZ/cs;