20

Co nám vzkazuje Itálie?

NEW YORK – Výsledek italských voleb by měl být pro evropské lídry jasným poselstvím: voliči odmítají jimi prosazované politiky úspor.

Evropský projekt, typický značným idealismem, byl odjakživa úsilím vedeným shora. Je však něco úplně jiného pobízet k řízení zemí technokraty, čímž jako by se obcházely demokratické postupy, a vnucovat jim strategie vedoucí k všeobecné veřejné mizérii.

Evropští vůdci sice před tím slovem ucukávají, ale skutečnost je taková, že velká část Evropské unie je v depresi. Úbytek výstupu v Itálii je od začátku krize stejně velký, jako byl ve 30. letech 20. století. Nezaměstnanost mladých lidí v Řecku aktuálně převyšuje 60 % a ve Španělsku 50 %. Při takové destrukci lidského kapitálu se trhá evropské sociální předivo a budoucnost je v ohrožení.

Lékaři ekonomiky říkají, že pacient musí v léčbě vytrvat. Političtí lídři, kteří navrhují něco jiného, jsou označováni za populisty. Je však skutečností, že terapie nezabírá a není naděje, že zabere – tedy aniž by byla ještě horší než samotná nemoc. Vždyť vykompenzovat ztráty utrpěné během těchto úspor bude trvat přinejmenším dekádu.