buruma149_AnthonyKwanGettyImages_hongkongpolicevandalism Anthony Kwan/Getty Images

Meze masového protestu v diktatuře

LONDÝN – Hongkong není Peking. A 1. červenec 2019 není 4. červen 1989. Tak především násilí v Číně v roce 1989 přišlo téměř výlučně ze strany vlády; demonstrace v Pekingu a jiných velkých městech si po celé týdny zachovaly pozoruhodně pokojný ráz. O Hongkongu to z velké části platilo také, dokud malý počet mladých demonstrantů neztratil sebekontrolu a nevyplenil sál Legislativní rady krumpáči a kladivy.

Mohutné demonstrace v Hongkongu v uplynulých týdnech vyvolal návrh zákona posvěcující vydávání osob z tohoto města do pevninské Číny. Tento návrh však byl po předchozích protestech odložen na neurčito. Od té chvíle je hnacím motorem pokračujících demonstrací vztek kvůli stále přísnějším omezením, která nařizuje Komunistická strana Číny.

Protesty na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 začaly jako výzva, aby KS Číny omezila korupci oficiálních činitelů a připustila větší občanské svobody – obyvatelé Hongkongu se již těmto svobodám těšili i pod koloniální nadvládou. Čínská vláda při přebírání Hongkongu od Velké Británie 1. července 1997 slíbila, že tyto svobody na území Hongkongu zachová. O tomto slibu nyní panují pochybnosti.

https://prosyn.org/EybmgA3cs