Světlo na konci kolumbijského tunelu?

Navzdory katastrofálním předpovědím na téma budoucnosti Kolumbie doslo v posledním období k posílení mírového procesu s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), a to předevsím zásluhou prezidenta Andrése Pastrany, ale i s nemalým přispěním samotných guerill. Díky tomu můžeme dnes mluvit o skutečném posunu od nečestného mírového procesu, poznamenaného brutálními útoky ze zálohy a obstrukční taktikou. Uzavření dohody o vzájemném příměří lze očekávat do konce března.

Po dvaceti letech mírových jednání, která vesměs nevedla k ničemu, si v roce 1998 kolumbijská veřejnost, znechucená nekončícími atentáty, masakry a únosy, na tehdy nově zvoleném prezidentu Pastranovi vymínila, že se musí pokusit o nalezení východiska z této neblahé situace. Vláda se o to opravdu pokusila a s notným rizikem přenechala FARC pod jejich kontrolu území o rozloze Svýcarska

Tři roky nesoustavných jednání, které následovaly, vsak valné výsledky nepřinesly. Pastrana se proto vzdal politiky ústupků a nastolil politiku tvrdé ruky. Vláda guerillám sdělila, že buď budou ve vsí vážnosti jednat, nebo že se na jejich území přesune kolumbijská armáda.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/coodoly/cs;