Matt Wuerker

Život na zakázku

MELBOURNE – Alchymista Paracelsus v šestnáctém století předložil recept na vytvoření živé bytosti, který začínal vložením spermatu do zahnívajícího „venter equinus“. To se obvykle překládá jako „koňská mrva“, ale latinské „venter“ znamená břicho nebo děloha.

Příznivci okultismu si teď bezesporu budou užívat skutečnost, že muž jménem Craig Venter byl hnací silou týmu vědců, kteří minulý měsíc ohlásili, že vytvořili syntetickou formu života: bakterii s genomem navrženým a sestaveným z chemických látek v laboratoři.

Nová bakterie, přezdívaná „Synthia“, se množí a vytváří bílkoviny. Podle všech racionálních definic je živá. Přestože je velice podobná přírodní bakterii, jejíž je z velké části kopií, tvůrci do jejího genomu vložili osobité řetězce DNA, aby dokázali, že nejde o přírodní objekt. Do těchto řetězců jsou zašifrovány webové adresy, jména vědců a trefné citace jako třeba slova Richarda Feynmana: „Co nedokážu sestrojit, nedokážu pochopit.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nXL4KhA/cs;