Život po odchodu od moci

Summit předsedů vlád členských zemí Commonwealthu, který se koná příští týden v Nigérii, se stane okamžikem pravdy pro iniciativu Nové partnerství pro rozvoj Afriky (NEPAD), již založili Afričané za účelem modernizace afrických vlád a ekonomik. Pokračující hospodářský úpadek Zimbabwe za katastrofální vlády prezidenta Roberta Mugabeho vyvolal pochybnosti o klíčové novince NEPADu, totiž o jejím sebemonitorovacím nástroji s názvem Africký mechanismus vzájemného hodnocení (APR). Pokud lze totiž pustit ze zřetele Mugabeho, může proces vzájemného hodnocení NEPADu vůbec někdy fungovat?

Tato otázka je zcela legitimní, poněvadž v případech, kdy africké iniciativy neuspějí, se tak obvykle děje kvůli absenci politické vůle dostát závazkům a prohlášením. Absolutní neschopnost afrických vůdců konstruktivně kritizovat své protějšky k tomu do značné míry přispívá.

Jednou z často uváděných příčin tohoto škodlivého jevu je důraz, jaký mnoho afrických kultur klade na vzájemnou úctu. Vzájemná úcta však nebrání lidem, aby si říkali pravdu. Obrovská naděje pro Afriku spočívá v tom, že její ,,vůdcové nové generace" - v prvé řadě nigerijský prezident Olusegun Obasanjo a jihoafrický prezident Thabo Mbeki, kteří především stáli v čele procesu vzájemného hodnocení NEPADu - vezmou tuto skutečnost na vědomí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rmbNWhE/cs;