Dean Rohrer

Život po kapitalismu

LONDÝN – V roce 1995 jsem vydal knihu s názvem Svět po komunismu. Dnes si kladu otázku, zda bude nějaký svět po kapitalismu.

Tuto otázku nevyvolal nejhorší hospodářský pokles od 30. let minulého století. Kapitalismus měl krize vždy a bude je mít dál. Zmíněná otázka pramení spíše z pocitu, že západní civilizace je stále více neuspokojivá, obtěžkaná systémem pobídek, které jsou nezbytné pro akumulaci bohatství, ale podkopávají naši schopnost se z tohoto bohatství těšit. Kapitalismus má možná blízko k vyčerpání svého potenciálu vytvářet lepší život – přinejmenším v bohatých zemích světa.

Slovo „lepší“ používám ve smyslu etickém, nikoliv materiálním. Materiální zisky budou možná pokračovat, ale důkazy naznačují, že už nedělají lidi šťastnějšími. Jsem nespokojen s kvalitou civilizace, v níž se hlavním povoláním většiny lidí stala výroba a spotřeba postradatelného zboží.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aheeTzP/cs;