e764550346f86f100fa6c501_pa3765c.jpg

Libyjský mrak nad fondy svrchovaného majetku

NEW YORK – Jak občané Libye nově budují své životy a ekonomiku, prioritou se stává vytěsnění korupce z Libyjského investičního úřadu (LIA), fondu svrchovaného majetku, do něhož režim Muammara al-Kaddáfího uléval ropné bohatství a zneužíval jej. Přechodná národní rada vede debatu o tom, kdo by měl převzít libyjskou centrální banku a aktiva LIA – což je mimořádně důležité rozhodnutí, jelikož se očekává, že k návratu produkce ropy na předválečné úrovně v příštích několika letech nedojde.

Ať už libyjská vláda nakonec s LIA naloží jakkoli, všechny fondy svrchovaného majetku (FSM) – a jejich poradci a zprostředkovatelé – se mohou v několika věcech poučit. Nikdo by samozřejmě z libyjského případu neměl vyvozovat, že všemi ostatními FSM šmahem zmítá korupce a střety zájmů. LIA byl odjakživa výjimečný; v několika indexech, jež řadí FSM do žebříčků podle průhlednosti, zodpovědnosti a řízení, dostával tradičně horší hodnocení jen Írán.

Přesto platí, že i když zapeklité případy mají sklon ponoukat ke špatným zákonům, LIA by pro korporace a fondy na Středním východě i jinde ve světě měl být budíčkem.

https://prosyn.org/VYvF3AMcs