0

Libérie dnes, zítra Zimbabwe?

Odstoupení liberijského prezidenta Charlese Taylora a jeho exil v Nigérii nejsou jen vítanou úlevou pro válkou zničenou zemi, jíž tak ničivě vládl, ale snad i směrovkou pro dalsí zdiskreditované diktátory. Zimbabwský prezident Robert Mugabe, jemuž je už 79 let, se vskutku musí vyrovnat s nevyhnutelností svého vlastního politického skonu.

Pravda, Harare dosud neobléhají žádné povstalecké jednotky, na obzoru nevyčkává americká válečná loď s 2000 námořníky a prezident George W. Bush nevyslovil požadavek, aby prezident Robert Mugabe po 23 letech v úřadu rezignoval. Přesto ale mezi krizemi, které sužují oba africké národy, existují nápadné shody. Ty jsou pro obyvatele Zimbabwe zdrojem naděje, že by se brzy mohli Mugabeho zbavit.

Než Taylor odesel do exilu, předal prezidentský úřad svému dlouholetému stoupenci viceprezidentovi Mosesi Z. Blahovi, který má vládnout, dokud moc nepřevezme nová prozatímní vláda. Obdobně se ví, že usoudí-li Mugabe, že nastal čas odejít, rád by moc předával dočasné vládě vedené jeho dlouholetým přívržencem Emmersonem Mnangagwou.

Mnangagwa - stejně jako Blah - je obecně neoblíbený. Ve vseobecných volbách roku 2001 neobhájil své poslanecké křeslo. Mugabe ale okamžitě Mnangagwu, obávaného muže, který je často spojován s obviněními z korupce, ustanovil předsedou parlamentu.