Osvobození NASA

NEW YORK – Dovolte mi, abych předem přiznala, že nejsem nestranná: jako dítě jsem nesnila o tom, že poletím do vesmíru. Brala jsem to jako samozřejmost. Můj otec byl (opravdový) raketový vědec a já si říkala, že stejně jako se během jeho života stala běžnou záležitostí letadla, stanou se během mého života běžnou záležitostí lety do vesmíru.

Když jsem byla teenagerka, přistáli lidé poprvé na Měsíci a já se začala věnovat jiným zájmům – žurnalistice, internetu, začínajícím firmám. Po několika desítkách let jsem se však probudila a zjistila jsem, že lety do vesmíru jsou stále vyhrazené malé skupince astronautů a kosmonautů a hrstce zámožných vesmírných turistů – prozatím jich bylo šest. Kosmický průmysl byl hájemstvím několika málo vlád a řady velkých smluvních dodavatelů, kteří žili v symbióze se svými vládními zákazníky.

A pak se objevila soukromá společnost Space Adventures, která spolu s ruskou federální kosmickou agenturou Roskosmos organizuje turistické výlety do kosmu, jejichž cena převyšuje 35 milionů dolarů za let. Investovala jsem do Space Adventures a také do výrobce raket XCOR Aerospace. Stejně jako v případě internetu jsem viděla záblesk energie, která vzniká, když začínající komerční firmy vtrhnou na trh ovládaný velkými zavedenými organizacemi. Chtěla jsem vědět více o letech do vesmíru (nikoliv o začínajících firmách!) a říkala jsem si, že šest měsíců vesmírného výcviku organizovaného firmou Space Adventures u agentury Roskosmos je nejlepším způsobem, jak se do věci zcela ponořit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/5OISwwi/cs;
 1. Sean Gallup/Getty Images

  Angela Merkel’s Endgame?

  The collapse of coalition negotiations has left German Chancellor Angela Merkel facing a stark choice between forming a minority government or calling for a new election. But would a minority government necessarily be as bad as Germans have traditionally thought?

 2. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.

 3. A GrabBike rider uses his mobile phone Bay Ismoyo/Getty Images

  The Platform Economy

  While developed countries in Europe, North America, and Asia are rapidly aging, emerging economies are predominantly youthful. Nigerian, Indonesian, and Vietnamese young people will shape global work trends at an increasingly rapid pace, bringing to bear their experience in dynamic informal markets on a tech-enabled gig economy.

 4. Trump Mario Tama/Getty Images

  Profiles in Discouragement

  One day, the United States will turn the page on Donald Trump. But, as Americans prepare to observe their Thanksgiving holiday, they should reflect that their country's culture and global standing will never recover fully from the wounds that his presidency is inflicting on them.

 5. Mugabe kisses Grace JEKESAI NJIKIZANA/AFP/Getty Images

  How Women Shape Coups

  In Zimbabwe, as in all coups, much behind-the-scenes plotting continues to take place in the aftermath of the military's overthrow of President Robert Mugabe. But who the eventual winners and losers are may depend, among other things, on the gender of the plotters.

 6. Oil barrels Ahmad Al-Rubaye/Getty Images

  The Abnormality of Oil

  At the 2017 Abu Dhabi Petroleum Exhibition and Conference, the consensus among industry executives was that oil prices will still be around $60 per barrel in November 2018. But there is evidence to suggest that the uptick in global growth and developments in Saudi Arabia will push the price as high as $80 in the meantime.

 7. Israeli soldier Menahem Kahana/Getty Images

  The Saudi Prince’s Dangerous War Games

  Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammed bin Salman is working hard to consolidate power and establish his country as the Middle East’s only hegemon. But his efforts – which include an attempt to trigger a war between Israel and Hezbollah in Lebanon – increasingly look like the work of an immature gambler.