Nechat vrahy bdít nad lidskými právy

Kdyby to nebylo tak hluboce skličující, následující zpráva by mohla být šibeniční anekdotou milénia: Libye byla zvolena předsednickou zemí Komise pro lidská práva při OSN! Když Caligula zvolil do senátu svého koně, neměl jeho kůň aspoň na kopytech krev.

Postup byl pochopitelně naprosto zákonný: předsednictví se každý rok přesouvá z jednoho světového regionu do druhého. Tento rok navrhovala předsedu Afrika a nominovala Libyi. Proti hlasovaly jen USA a Kanada. Ke své věčné hanbě se evropské země zdržely hlasování.

Je výmluvným komentářem na adresu morálního bankrotu OSN, že toto rozhodnutí přichází v okamžiku pro organizaci tak choulostivém. Prezident Bush vyzval OSN, aby dala najevo, že bere vážně svá vlastní závazná rozhodnutí týkající se Iráku: mohla by totiž jinak dopadnout stejně neslavně jako Společnost národů, která se ve třicátých letech projevila jako neschopná, když měla čelit agresivním politickým přístupům nacistického Německa a fašistické Itálie. Zvolit právě teď Libyi do čela orgánu OSN, jenž zodpovídá za lidská práva, sotva pomůže posílit legitimitu a morální autoritu světové organizace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Sa17LKu/cs;