0

Zavládne opět pohoda dobrých časů?

CAMBRIDGE – Společnost Goldman Sachs tento měsíc oznámila, že se chystá vyplatit rekordně vysoké bonusy, a všeobecně se očekává, že i v mnoha dalších firmách se letos výrazně zvýší jak bonusy, tak platy. Měli bychom tak záhy nechat zavládnout pohodu dobrých časů?

Bez reformy ne. Vždyť jedním z klíčových ponaučení z finanční krize je, že na přední příčky politické agendy se musí dostat revize odměňování manažerů.

Platová ujednání skutečně patřila mezi významné faktory toho, že finanční instituce podstupovaly přílišná rizika, což přispělo ke vzniku finanční krize. Odměňováním řídících pracovníků za rizikové chování a jejich krytím před některými z negativních důsledků jejich činů platová ujednání s šéfy finančního sektoru vytvářela zvrácené pobídky a motivovala je k hazardování.

Jeden z významných faktorů, který přivodil nadměrné podstupování rizik, tkví v tom, že standardní platová ujednání ve firmách odměňují manažery za krátkodobé zisky, i když se tyto zisky následně rozplynou. Přestože finanční sektor během posledních pěti let ztratil na burze víc než polovinu své hodnoty, manažerům se až do zhroucení akciového trhu stále dařilo inkasovat v odměnách ve formě akcií a bonusů obrovské částky.