Nechte jednání z Dauhá zkrachovat

Představte si, že by ministři obchodu zemí z celého světa jednoduše odešli z blížící se schůzky Světové obchodní organizace (WTO) v Hongkongu s tímto prostým sdělením: „Nepodařilo se nám dospět k dohodě; příště se to pokusíme napravit.“ Takzvané „rozvojové“ kolo jednání z Dauhá by pak sice skončilo neúspěchem, ale nebyla by to žádná katastrofa.

Zkuste si promluvit se zástupci Světové banky a WTO a uslyšíte přehršle nafouklých tvrzení o výhodách úspěšného završení kola z Dauhá. Tito představitelé často mluví tak, jako by bylo v sázce živobytí pro stamiliony chudých lidí v rozvojových zemích. Když se však na tato tvrzení zaměříte pozorněji, zjistíte, že stojí na písku.

Podle nejnovějšího odhadu Světové banky by úplná liberalizace obchodu (včetně liberalizace ve výrobě a ze strany samotných rozvojových států) přinesla rozvojovému světu čistý zisk ve výši půl procenta jejich příjmu. Což ovšem bance nebránilo, aby se vynasnažila ukrýt tento nepatrný dopad za působivě znějící prohlášení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2TrYM2r/cs;