Procitněme do reality ohledně peněz

Po celém světě lidé trpí závažným smyslovým klamem, který je odvedl od konkrétních kroků, jimiž by se chránili před inflací a deflací. Tento klam se nazývá „peněžní iluze“ – jde o přesvědčení, že nominální měnová jednotka je nejlepším měřítkem hodnoty, přestože její reálná hodnota je nestálá.

Historicky neschopnost chránit se před inflací a deflací napomohla příchodu katastrofálních důsledků. Když na Německo v roce 1923 udeřila mimořádná inflace, smetla reálnou hodnotu (hedgeově nezajištěných a neindexovaných) životních úspor a dávek sociální podpory milionů lidí, jejichž zlost přispěla k vzestupu nacismu.

Mimořádná deflace zase v mnoha státech po celém světě na počátku 30. let 20. století zvýšila reálnou hodnotu (hedgeově nezajištěných a neindexovaných) dluhů tak, že to vedlo k insolvenci milionů dlužníků a ke všeobecným pádům bank. Deflace rovněž zveličila reálnou hodnotu mezd a platů, což zapříčinilo propouštění a nezaměstnanost. Neschopnost chránit se hedgeovým zajištěním či indexací nás přivedla ke světové hospodářské krizi. Značná část japonské ekonomické malátnosti posledních let také odráží (hedgeově nezajištěné a neindexované) dluhy zvětšované deflací už od roku 1999.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/XWUpOgIcs