Otevírá se Severní Korea byznysu?

SOUL – Severokorejský systém selhává. Země čelí vážným energetickým omezením a její ekonomika od roku 1990 stagnuje – její roční příjem na obyvatele se odhaduje na 1800 dolarů, což je o něco málo přes 5% průměrného ročního příjmu Jihokorejců. Kvůli nedostatku potravin navíc trpí 24 milionů Severokorejců hladem a na 1000 narozených dětí jich v KLDR každoročně zemře více než 25, oproti čtyřem v Jižní Koreji. Má-li tedy tato nejcentralizovanější a nejuzavřenější ekonomika světa přežít, bude se muset otevřít.

Dynamičtější a prosperující Severní Korea by – společně s mírem a stabilitou na celém Korejském poloostrově – byla v zájmu nejen samotné KLDR, ale i sousedních států a širšího mezinárodního společenství. Náhlý severokorejský kolaps nebo vojenský konflikt na poloostrově by naopak podkopaly regionální bezpečnost a zatížily sousední země miliony uprchlíků a stamiliardami dolarů v podobě nákladů na rekonstrukci.

To by mělo podnítit mezinárodní instituce i severokorejské sousedy k tomu, aby poskytli KLDR potravinovou pomoc, technickou pomoc a přímé investice, které tato země potřebuje, aby se dostala ze současných nesnází a zahájila přechod na tržní ekonomiku. Takové spolupráci však nadále brání značné překážky – v neposlední řadě i obskurní a často nepředvídatelná politika Severu, jejímž příkladem se stala nedávná poprava Čang Song-tcheka, kdysi mocného strýce nejvyššího vůdce Kim Čong-una.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/HljQHlI/cs;