Libanonský příklad pro Irák

Iráčtí voliči promluvili. Nyní musí být složena nová vláda a sepsána nová ústava. Jak uvádí Paul Salem, pro Iráčany usilující o ústavu, která dokáže usmířit šíitské, sunnitské, kurdské a turkmenské komunity v zemi, může být příkladem Libanon.

Obnova země zničené válkou, rozpolcené vnitřními spory a trýzněné zahraniční intervencí v tak výbušné části světa, jakou je Blízký východ, je jedním z nejsložitějších představitelných úkolů. Když se k tomu přidá touha vybudovat od základů demokracii v oblasti charakterizované autoritářskými vládami, stane se tento úkol téměř neuskutečnitelným. Před stejnou zkouškou však již stál v minulosti Libanon po své přízračně dlouhé občanské válce (1975-1990). Je možné, že některá ponaučení z této zkušenosti lze aplikovat i na Irák.

Obyvatelstvo Libanonu i Iráku tvoří prastaré komunity žijící v hranicích států vytyčených ve 20. století. Přestože v obou zemích existuje silný smysl pro moderní nacionalismus, při utváření politické identity a veřejného života hrají klíčovou roli staré etnické a náboženské komunity.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cNrEiA8/cs;