0

Libanon míří na Západ

BEJRÚT – Libanonští voliči uštědřili zřetelnou porážku Alianci 8. března vedené Hizballáhem. Prozápadní Aliance 14. března vyšla z hladce proběhnuvších a pokojných voleb s jasnou většinou 71 křesel, oproti 58 křeslům pro jejího rivala. Po vyhlášení výsledků si téměř slyšitelně oddechla arabská hlavní města i lídři v Evropě a Severní Americe.

Před hlasováním byla patrná obava, že by si prosyrská a proíránská Aliance 8. března mohla zajistit vítězství. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád takový výsledek dychtivě a veřejně očekával.

Vítězství Aliance 14. března je dobrou zprávou pro Libanon i pro region, neboť zajistí dobré vztahy s arabskými i západními přáteli Libanonu a představuje tichý triumf umírněnosti a pragmatismu nad extremismem a konfrontací. Jde o dobrou zprávu i pro Obamovu vládu, která se obávala regionálního zádrhele krátce po historickém projevu, jejž Obama pronesl 4. června v Káhiře.

Volební výsledek také zajišťuje tolik potřebnou míru stability a legitimity pro Koalici 14. března, složené z převážně sunnitského hnutí Budoucnost vedeného Saadem Harírím (synem zavražděného premiéra Rafíka al-Harírího), socialistické strany vedené drúzským předákem Walídem Džunblátem a řady křesťanských stran. Přestože Koalice 14. března ovládala parlament už dříve, její většina byla v důsledku nesmírně pokrouceného volebního zákona opakovaně napadána.