0

Ponaučit se z Iráku

NEW YORK – Iráckou válku jako nejdůležitější téma kampaně před prezidentskými volbami v Americe vystřídala uvadající ekonomika, zčásti proto, že Američané uvěřili, že karta v Iráku se obrátila: „příval“ vojenských jednotek prý povstalce zastrašil a dosáhl tak úbytku násilí. Důsledky jsou jasné: přehlídka síly vítězí.

Právě takovéto silácké uvažování primárně Ameriku do války v Iráku přivedlo. Válka měla předvést strategickou moc vojenské síly. Namísto toho odhalila její meze. Navíc válka podryla skutečný zdroj americké moci – mravní autoritu.

Nedávné události posílily rizika, jež přístup Bushovy vlády ukrývá. Vždy bylo jasné, že načasování odchodu Ameriky z Iráku nemusí být její volba – nechce-li znovu porušit mezinárodní právo. Teď Irák požaduje, aby se americké bojové jednotky stáhly během dvanácti měsíců, přičemž všechny jednotky by měly být pryč v roce 2011.

Ovšemže, úbytek násilí je vítaný a vojenské posily v tom mohly sehrát jistou roli. Přesto platí, že kdyby se tatáž míra násilí objevila kdekoli jinde na světě, události by obsadily přední stránky novin; jen v Iráku už jsme na násilí tak uvyklí, že když zahyne pouze 25 civilistů, považuje se to za dobrý den.