Malaria in Africa Tom Stoddart Archive/Getty Images

Poučení z malárie

BERLÍN – Je to jeden z nejúžasnějších příběhů v análech rozvoje, přestože se o něm příliš nemluví: v boji proti malárii – nemoci, která byla kdysi endemická po celém světě a v poslední době zůstává metlou v rozvojových zemích – se podařilo dosáhnout obrovského pokroku. V posledních 15 letech bylo zachráněno více než<>šest milionů životů. A co je ještě lepší, poučení z tohoto úspěchu lze – a proto by se mělo – aplikovat i na další velká rozvojová témata.

Malárii způsobuje parazit přenášený komáry. I při mírném průběhu může vyústit v horečku, zimnici, příznaky podobné chřipce a chudokrevnost – obzvláště nebezpečná je pro těhotné ženy a malé děti. Může vést k celoživotnímu intelektuálnímu postižení a její náklady v podobě ztracené produktivity lze odhadnout na miliardy dolarů ročně.

Kdysi malárie prostupovala celou Evropou, od teplé Itálie až po chladný Archangelsk, a také velkou částí Spojených států. Vývoj insekticidu DDT a levných léků pomohl bohatým zemím k tomu, aby tuto nemoc po druhé světové válce prakticky vymýtily, takže se dnes její výskyt v podstatě omezuje na země chudé.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2cYhpQ6/cs;