Spencer Platt/Getty Images

Poučení z Harveyho

NEW YORK – Hurikán Harvey za sebou zanechal zničené životy a obrovské škody na majetku, jejichž celkovou hodnotu odhadují někteří lidé na 150-180 miliard dolarů. Bouře, která velkou část týdne bičovala texaské pobřeží, však vyvolává také závažné otázky týkající se hospodářského systému a politiky Spojených států.

Samozřejmě je ironií, že k události, která tak úzce souvisí s klimatickými změnami, dojde právě ve státě, v němž žije tolik popíračů klimatických změn – a jehož ekonomika je tak silně odkázaná na spalování fosilních paliv coby hlavní příčiny globálního oteplování. Žádný konkrétní klimatický jev samozřejmě nelze dát do přímé souvislosti se zvýšením objemu skleníkových plynů v atmosféře. Vědci však už dlouho předpovídají, že tento růst zvýší nejen průměrné teploty, ale i proměnlivost počasí – a zejména výskyt extrémních jevů, jako je hurikán Harvey. Mezivládní panel pro změny klimatu dospěl už před několika lety k závěru, že „existují důkazy, podle nichž se některé extrémy změnily v důsledku antropogenních vlivů včetně zvýšení koncentrací skleníkových plynů v atmosféře“. Astrofyzik Adam Frank to vysvětlil lapidárně: „větší teplo znamená víc vlhkosti ve vzduchu, a to znamená silnější srážky“.

Jistě, Houston ani Texas toho samy nemohly proti zvýšení objemu skleníkových plynů mnoho udělat, třebaže mohly sehrát aktivnější roli při prosazování silné klimatické politiky. Místní a státní autority však mohly odvést mnohem lepší práci v oblasti příprav na tyto pohromy, které zmíněnou oblast zasahují poměrně často.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/J1jFkES/cs;

Handpicked to read next