Spencer Platt/Getty Images

Poučení z Harveyho

NEW YORK – Hurikán Harvey za sebou zanechal zničené životy a obrovské škody na majetku, jejichž celkovou hodnotu odhadují někteří lidé na 150-180 miliard dolarů. Bouře, která velkou část týdne bičovala texaské pobřeží, však vyvolává také závažné otázky týkající se hospodářského systému a politiky Spojených států.

Samozřejmě je ironií, že k události, která tak úzce souvisí s klimatickými změnami, dojde právě ve státě, v němž žije tolik popíračů klimatických změn – a jehož ekonomika je tak silně odkázaná na spalování fosilních paliv coby hlavní příčiny globálního oteplování. Žádný konkrétní klimatický jev samozřejmě nelze dát do přímé souvislosti se zvýšením objemu skleníkových plynů v atmosféře. Vědci však už dlouho předpovídají, že tento růst zvýší nejen průměrné teploty, ale i proměnlivost počasí – a zejména výskyt extrémních jevů, jako je hurikán Harvey. Mezivládní panel pro změny klimatu dospěl už před několika lety k závěru, že „existují důkazy, podle nichž se některé extrémy změnily v důsledku antropogenních vlivů včetně zvýšení koncentrací skleníkových plynů v atmosféře“. Astrofyzik Adam Frank to vysvětlil lapidárně: „větší teplo znamená víc vlhkosti ve vzduchu, a to znamená silnější srážky“.

Jistě, Houston ani Texas toho samy nemohly proti zvýšení objemu skleníkových plynů mnoho udělat, třebaže mohly sehrát aktivnější roli při prosazování silné klimatické politiky. Místní a státní autority však mohly odvést mnohem lepší práci v oblasti příprav na tyto pohromy, které zmíněnou oblast zasahují poměrně často.

Pokud jde o reakci na hurikán – a částečné financování obnovy –, obracejí se všichni na vládu, stejně jako to dělali po hospodářské krizi v roce 2008. I v tomto případě je ironií, že se to děje v části země, kde jsou vláda a společné řešení problémů tak často předmětem kritiky. Stejně velkou ironií bylo, když se titáni amerického bankovnictví, kteří kázali neoliberální evangelium omezování moci vlády a eliminace regulací omezujících některé jejich nejnebezpečnější a nejvíce protispolečenské aktivity, ve chvíli nouze obrátili na vládu.

Z těchto epizod si lze vzít jasné ponaučení: trhy samotné nedokážou poskytnout společnosti ochranu, kterou potřebuje. Jakmile trhy selžou, k čemuž dochází často, stává se společný postup nutností.

A stejně jako v případě finančních krizí existuje i zde potřeba preventivního společného postupu, který by zmírnil dopad klimatických změn. To znamená zajistit výstavbu budov i infrastruktury takovým způsobem, aby odolaly extrémním klimatickým jevům a nebyly umístěny v oblastech, které jsou nejnáchylnější k rozsáhlým škodám. Současně to znamená chránit environmentální systémy, zejména mokřady, které mohou hrát důležitou roli jako nárazník pohlcující dopad bouří. Znamená to eliminovat riziko, že by přírodní katastrofa mohla vést k úniku nebezpečných chemikálií, jak se to stalo v Houstonu. A znamená to mít k dispozici odpovídající plány reakce na katastrofy, včetně plánů evakuačních.

The World’s Opinion Page

Help support Project Syndicate’s mission

subscribe now

K tomu, aby bylo všech těchto výsledků dosaženo, jsou zapotřebí efektivní vládní investice a silné regulace, bez ohledu na převládající politickou kulturu v Texasu i jinde. Bez odpovídajících regulací nemají jednotlivci ani firmy motivaci přijímat adekvátní preventivní opatření, protože vědí, že velkou část nákladů spojených s extrémními jevy ponesou jiní. Bez odpovídajícího veřejného plánování a regulací včetně ekologických se budou záplavy ještě zhoršovat. Bez plánování a dostatečného financování obrany proti katastrofám se může kterékoliv město ocitnout před dilematem, před nímž se ocitl Houston: nenařídí-li evakuaci, zemře mnoho lidí; nařídí-li však evakuaci, budou lidé umírat v nastalém chaosu a dopravní zácpa jim stejně zabrání dostat se z města.

Amerika a svět platí vysokou cenu za věrnost extrémní protivládní ideologii, k níž se hlásí prezident Donald Trump a jeho republikánská strana. Tuto cenu platí i svět, poněvadž celkové emise skleníkových plynů v USA jsou vyšší než v případě kterékoliv jiné země; ještě i dnes zaujímají USA jednu z prvních příček na světě v oblasti emisí skleníkových plynů na obyvatele. Vysokou cenu však platí i Amerika: jiné země, dokonce i chudé rozvojové státy typu Haiti a Ekvádoru, se naučily zvládat přírodní katastrofy lépe (často s vynaložením obrovských nákladů a teprve po strašlivých pohromách).

Po zničení New Orleansu hurikánem Katrina v roce 2005, ochromení velké části New Yorku hurikánem Sandy v roce 2012 a dnešní devastaci Texasu hurikánem Harvey by Spojené státy mohly a měly začít dělat věci lépe. Mají dostatek prostředků i znalostí k tomu, aby analyzovaly tyto složité jevy i jejich důsledky a aby zformulovaly a uvedly do praxe regulace a investiční programy, které zmírní nepříznivé dopady na životy a majetek.

Jestli něco Amerika postrádá, pak je to rozumný postoj k vládě ze strany těch lidí na pravici, kteří zůstávají ve vleku zájmových skupin těžících z jejich extrémní politiky a dál si otevřeně protiřečí. Před krizí se zpěčují regulacím a stavějí se proti vládním investicím a plánování; po krizi naopak požadují – úspěšně – miliardy dolarů na kompenzaci ztrát, a to včetně těch, jimž mohli sami snadno předejít.

Lze jen doufat, že Amerika a další země nebudou potřebovat další pádný přírodní argument k tomu, aby si vzaly k srdci ponaučení z hurikánu Harvey.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

http://prosyn.org/J1jFkES/cs;

Handpicked to read next

 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.