Rozmrzelé demokracie

MEXICO CITY – V letech 2011 a 2012 demonstrovaly v chilském Santiagu desetitisíce studentů, kteří požadovali lepší přístup k vyššímu vzdělání. Počátkem letošního roku vyšly do ulic São Paula, Ria de Janeiro a Belo Horizonte statisíce Brazilců volajících po kvalitnějších službách veřejného zdravotnictví, lepších školách a levnější a efektivnější veřejné dopravě. A Kolumbijci a Peruánci všech povolání (zejména rolníci, farmáři a horníci), stejně jako mexičtí učitelé dnes okupují centra Bogoty, Limy a Mexico City, narušují každodenní životy obyvatel a působí vážné problémy úřadům.

Tyto země, kdysi modely hospodářské naděje a demokratického příslibu v Latinské Americe, se staly příkladem demokracií bez legitimity či důvěryhodnosti. Ačkoliv dosáhly v posledních letech značného společenského pokroku, proměnily se v centra všelidového neklidu. A jejich prezidenti navzdory svým nepopiratelným schopnostem pouze sledují, jak se jejich obliba propadá.

Tyto paradoxy mohou mást, ale zároveň leccos odhalují. Tak především jsou odrazem problémů s hospodářským růstem. Chilská ekonomika si navzdory nízkým světovým cenám mědi vede v posledních dvou letech dobře; její roční tempo růstu se však ani zdaleka neblíží růstu z předchozích 25 let. Ekonomický balzám aplikovaný na staré sociální a kulturní rány přestává účinkovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ERw5NKg/cs;