Latinská Amerika po Bushovi

Americký prezident v Latinské Americe opět příliš nenaplnil naděje. Jistě, prezidenta George W. Bushe jeho hostitelé ve všech pěti zemích, jež navštívil, přijali dobře, s tradiční latinskoamerickou pohostinností a srdečností. Nedošlo k žádnému významnému, nečekanému incidentu, neustálé protesty byly sice hlasité, ale nijak zvlášť násilné ani hojně navštívené, nenastalo žádné znevážení ani nepříjemnost a prezident Bush dosáhl toho, o co zřejmě nejvíc usiloval: o vyslání poselství zpět do Spojených států, že se opravdu zajímá o víc než jen o Irák.

Poněkud oklikou rovněž dosáhl dalšího svého cíle: uhájil vlastní barvy, abych tak řekl, tváří v tvář sílící výzvě venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který je díky prakticky neomezeným zásobám ropných dolarů a kubánských doktorů a pěšáků v celé Latinské Americe na koni.

Chávez si Bushe dobíral téměř na každé zastávce na jeho cestě, ale americký lídr se provokacím vyhýbal a ve skutečnosti zřejmě na Cháveze vyzrál v tom smyslu, že nepopulární prezident USA dokázal dominovat programové agendě a přesunout bitvu idejí přímo k latinskoamerickému publiku, s nímž jsou Venezuelané a Kubánci v každodenním kontaktu. Bushovi se rovněž podařilo zčásti změnit tón amerického poselství na jižní polokouli: od volného obchodu k boji proti terorismu, potírání chudoby a posilování demokracie a lidských práv. Kdyby Bush býval tuto cestu podnikl před několika lety, situace by dnes byla jiná.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MnqOGLg/cs;