chiovelli1_Allison JoyceGetty Images_landmines Allison Joyce/Getty Images

Jak vyčistit půdu pro obnovu po konfliktech

LONDÝN – Letos si připomínáme 20. výročí Úmluvy OSN o zákazu protipěchotních min. Od chvíle, kdy tato úmluva vstoupila v platnost, jsou ozbrojené konflikty v Africe i jinde setrvale na ústupu a demokratizace jdoucí ruku v ruce s mezinárodním dohledem vedla celosvětově k nižší míře používání nášlapných min a jiných improvizovaných výbušnin (IED). Inspirující jednotlivci a organizace navíc dál proplouvají zrádnými vodami, pomáhají obětem a čistí minová pole.

Tento pokrok se však ocitl v ohrožení. Podle zprávy Landmine Monitor 2018 roste využívání nášlapných min a IED alarmujícím tempem, stejně jako počet úmrtí a zranění jimi způsobených. Většina obětí pochází ze Sýrie, Afghánistánu, Jemenu, Nigérie, Barmy a Libye, kde ozbrojení povstalci, vládní síly a extremistické skupiny typu Islámského státu založily nová minová pole. Kvůli dřívější i současné kontaminaci tyto výbušné pozůstatky války dál postihují životy milionů lidí, zejména civilistů a dětí, v přibližně 50 zemích.

Protože se mezinárodní společenství zaměřuje převážně na omezování používání nášlapných min, prevenci úmrtí a pomoc zraněným, mnohem menší pozornost se věnuje otázce, jak tato zařízení ohrožují snahu o obnovu po konfliktu. Odhadovaný jeden milion IED rozmístěných v Jemenu a tisíce podobných zařízení v Sýrii značně zužují cestu k míru a rekonstrukci v těchto zemích.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/YHQqGVGcs