Práce ve věku robotů

DAVOS – Obavy z dopadu technologií na trh práce nejsou ničím novým. Počátkem devatenáctého století se skupina anglických textilních dělníků známých jako luddité obávala, že je nové technologie typu mechanických tkalcovských stavů a spřádacích strojů připraví o práci. Protestovali tím, že tyto stroje rozbíjeli.

Dnes jsou obavy, že by nové technologie mohly zničit miliony pracovních míst, stejně intenzivní jako dříve. Uprostřed velké krize zaměstnanosti technologie dál snižují počet pracovních sil potřebných k masové výrobě a automatizace rutinních právních a účetních činností vylidňuje i tento sektor trhu práce. Robotika vnáší revoluci do výroby; každý rok se počet průmyslových robotů zvýší o 200 000. Očekává se, že letos dosáhne jejich celkový počet 1,5 milionu. Adaptace trhu práce na svět s rostoucím počtem automatizovaných pracovních míst bude jedním z určujících úkolů naší éry.

Žádná země si však nemůže dovolit tuto transformaci ignorovat. Na celém světě žije přibližně 200 milionů nezaměstnaných, což je o 27 milionů více než v roce 2008. Je naléhavě zapotřebí, abychom dokázali předvídat budoucí technologické změny a poskytovali globální pracovní síle vzdělání a kvalifikaci potřebné k tomu, aby se mohla do moderního trhu práce zapojit.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/qoumFpJcs