0

Kuvajtská demokracie v pohybu

V Kuvajtu právě proběhly jedenácté parlamentní volby od získání nezávislosti v roce 1961. Byť je Kuvajt monarchie, jeho parlamentní dějiny nejsou klidné a předvolební kampaň odrážela přetrvávající napětí mezi královskou rodinou a některými segmenty elektorátu.

Volby, původně plánované na říjen 2007, byly přesunuty na dřívější dobu, aby prolomily zatuhlou při mezi parlamentem a vládou ohledně počtu volebních obvodů v zemi. Dnes je celostátně 25 volebních okrsků, ale reformátoři už dlouho namítají, že nižší počet – každý s vyšším počtem voličů – by byl méně náchylný k manipulaci ze strany politické elity.

Dvacet devět poslanců, kteří prosazují snížení počtu volebních obvodů, se s vládou nedokázalo dohodnout na novém počtu. Otázka se proto stala jádrem rázné kampaně nespokojených Kuvajťanů, kteří se scházeli před budovou Národního shromáždění a na univerzitách, aby dali najevo své kritické názory.

Vláda zareagovala přesunem problematiky změny okrsků z parlamentu na ústavní soud – což byl podle reformátorů pokus o zabrždění změny. Když se tři poslanci snažili interpelovat ministerského předsedu, což je podle kuvajtské ústavy jejich právo, byl rozpuštěn parlament a vypsány nové volby.