Kuvajtská demokracie v pohybu

V Kuvajtu právě proběhly jedenácté parlamentní volby od získání nezávislosti v roce 1961. Byť je Kuvajt monarchie, jeho parlamentní dějiny nejsou klidné a předvolební kampaň odrážela přetrvávající napětí mezi královskou rodinou a některými segmenty elektorátu.

Volby, původně plánované na říjen 2007, byly přesunuty na dřívější dobu, aby prolomily zatuhlou při mezi parlamentem a vládou ohledně počtu volebních obvodů v zemi. Dnes je celostátně 25 volebních okrsků, ale reformátoři už dlouho namítají, že nižší počet – každý s vyšším počtem voličů – by byl méně náchylný k manipulaci ze strany politické elity.

Dvacet devět poslanců, kteří prosazují snížení počtu volebních obvodů, se s vládou nedokázalo dohodnout na novém počtu. Otázka se proto stala jádrem rázné kampaně nespokojených Kuvajťanů, kteří se scházeli před budovou Národního shromáždění a na univerzitách, aby dali najevo své kritické názory.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KONH4AQ/cs;