0

Kreml ovládl pole

Výsledek voleb do ruské dumy se dal předpovědět dávno před 7. prosincem: vítězství strany Jedinstvo (Jednota), hlavního parlamentního spojence prezidenta Putina. Avšak rozsah vítězství této takzvané ,,strany moci" ani neobyčejně chabý výsledek Komunistické strany (KPRF) předvídán nebyl.

Roku 1999 bylo hlavním soupeřem Jednoty seskupení Otčina / Celé Rusko (OVR), vedené expremiérem Jevgenijem Primakovem a moskevským starostou Jurijem Lužkovem, tehdy velmi populárními osobnostmi. Vládou kontrolovaná média poté proti nim zahájila ostré útoky, jež se zaměřovaly především na Primakova, neboť právě on byl považován za Putinova vážného soupeře a legitimního uchazeče o post prezidenta.

Od té doby se situace výrazně proměnila. OVR se nejprve stalo spojencem Jednoty a pak se s ní sloučilo ve stranu nazvanou Jednotné Rusko, čímž jí dopomohlo k pozici jasného letošního favorita. Vládou regulovaná média se proto zaměřila na jiného protihráče, totiž Komunistickou stranu, která očividně na útok takového rozsahu není nikdy připravená.

Dezorientovaná a popletená strana chřadla pod náporem mediální zteče, vedené převážně na státních televizních kanálech. Výsledek voleb prokazuje, že vládní strategie se náramně vyplácí. Ve srovnání s 24% z roku 1999 počet hlasů pro komunisty splaskl na pouhých 12,7%.