Korea na cestě z krize

SOUL: Minulý rok byl pro Jižní Koreu tím nejhorším od skončení Korejské války, neboť asijská krize do země zavlekla devastující 33,8 procentní pokles HNP na hlavu, jenž klesl z úrovně 10.307 amerických dolarů na pouhých 6.823; to vedle masového hladovění obyvatelstva Severní Koreje, ohrožujícího stabilitu celého poloostrova. Časy krizí ovšem vyžadují aktivní přístup k problémům a jasné soustředění mysli. Jižní Korea tak učinila a zaměřila se na systematické reformy a dnes, přes všechny nepokoje pracujících, přímo oplývá příznivými signály hospodářského oživení a rovněž se vyjasňují politické výhledy země. Dokonce i vztahy se Severem by se mohly stát o něco více předvídatelné.

Za rok a půl, co Jižní Korea získala 57 miliard dolarů pomoci z fondů MMF, a jen 13 měsíců od okamžiku, kdy se bývalý disident Kim Dae Jung stal presidentem, se měna (won) stabilizovala, krátkodobé dluhy byly přehodnoceny na dlouhodobé, zahraniční rezervy se zvýšily a úrokové míry byly sníženy. Zahraniční rezervy koncem roku 1998 přesáhly více jak 39 miliard dolarů, ve srovnání s méně než 9 miliardami z předchozího roku, a to především díky 39 miliardám dolarů přebytku obchodní bilance, kterého bylo v loňském roce dosaženo, poprvé za posledních devět let. Tento přebytek umožnil stabilizaci wonu na hladině 1.200 za dolar, když v roce 1997 byl poměr 2.000 ku 1.

Mnoho již bylo vykonáno, ale Jižní Korea se při restrukturalizaci své ekonomiky prozatím dotkla jen povrchu, a podobné je to i ve vztazích se Severem a v domácí politické reformě. Otřesy kabinetu, ke kterým nedávno došlo, přivedly presidenta Kima k poznání, že toho musí být vykonáno mnohem, mnohem více. Ve všech oblastech sice jde o tentýž směr k větší liberalizaci, ale cesta presidenta Kima k liberalismu vede skrze podivný druh sociálního korporativismu. Takové okliky jsou ale nezbytné, vzhledem k překážkám, které do cesty stavějí silné odbory a ještě mocnější podnikatelé. Proto nejdůležitějším úkolem, který nyní před presidentem Kimem stojí, je vybudování nové vládní koalice, jenž by byla schopná zemi zajistit nezbytnou míru politické stability, která je tolik potřebná v situaci, kdy je ekonomika otevřena a je třeba vyřešit spletité otázky nukleárních zbraní a balistických raket Severní Koreje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kdKCNwc/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.