Japonský experiment se zvýšením daně

TOKIO – Na začátku října japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že jeho vláda napřesrok v dubnu zvýší sazbu spotřební daně v zemi z 5 na 8 % a osmnáct měsíců nato nejspíš až na 10 %. Kontrast se současným děním ve Spojených státech by už nemohl být příkřejší. Zatímco domácí odpůrci amerického prezidenta Baracka Obamy se kvůli vzniklým transferům bohatství vzpírají jeho erbovní zdravotnické legislativě, japonští úředníci se snaží vzkřísit svou pravomoc spravovat daňové příjmy za účelem podpory programů sociálního zabezpečení.

Pro zvýšení sazby japonské spotřební daně existuje řada argumentů. Japonskou vládu tíží obří dluhové břemeno a tamní spotřební daň je výrazně nižší než v Evropě běžné sazby daní z přidané hodnoty. Zároveň platí, že efektivní sazba daně z příjmu právnických osob je v Japonsku vyšší než jinde, takže je pro Japonsko těžké přilákat investice, zahraniční i domácí. Aby Japonsko přežilo mezinárodní daňové soupeření – a mohlo tedy na zdanění firem spoléhat jako na zdroj příjmů –, bude muset sazbu daně z příjmu právnických osob v dlouhodobém výhledu snížit.

Nicméně za situace, kdy se japonské hospodářství po 15 letech stagnace právě začíná zotavovat, nelze tak strmé zvýšení spotřební daně doporučit. Ostatně snahy zavést takové velké zvýšení jsou nanejvýš zřídkavé, vzhledem k riziku, že přimějí spotřebitele utrácet, než nabudou účinnosti, čímž srazí budoucí spotřebu. Nadto náhlé nárůsty daňového zatížení vedou k mrtvým ztrátám.

https://prosyn.org/OdYaQmNcs