Vysvědčení pro abenomiku

TOKIO – Je to už téměř rok, co premiér Šinzó Abe spustil svůj plán vymanit japonskou ekonomiku ze dvou desetiletí deflace a recese. Jak „abenomika“ prozatím prospívá?

K odpovědi na tuto otázku je zapotřebí rozdělit abenomiku na tři složky: masivní měnové uvolnění, expanzivní fiskální politiku a dlouhodobou růstovou strategii. Abe je nazývá „třemi šípy“, s odkazem na pověst o daimjó (šlechtici) ze 16. století Motonarim Mórim. Ten podle legendy přikázal každému ze svých tří synů, aby v půli přelomil šíp. Když se jim to podařilo, řekl jim Móri, aby svázali tři šípy dohromady a přelomili svazek najednou. To nedokázal ani jeden.

Od tří šípů abenomiky se očekává, tak jako od šípů Móriových, že se vzájemně zpevní. Jenže Móriho šípy byly svázány rovnoběžně, kdežto Abeho politické šípy pojí strukturální vazby na úrovni základů. Zatímco první a druhý šíp se snaží změnit aktuální směřování japonského růstu, třetí působí na růstovou dráhu potenciálu ekonomiky, která předpokládá optimální využití všech dostupných zdrojů a technologií.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/pq1qLxf/cs;