Kiplingova moudrost

LONDÝN – Počátkem října jsme si připomněli sedmé výročí zahájení Američany vedeného bombardování Afghánistánu. O sedm let později Taliban stále bojuje. Při útoku na Laškar Gah, hlavní město provincie Helmand, nedávno zahynulo přibližně 50 povstalců. Usáma bin Ládin není nikde k nalezení. Nastal čas, aby NATO deklarovalo vítězství a odešlo?

Do francouzského satirického magazínu Le Canard Enchainé nedávno prosákl francouzský diplomatický telegram týkající se rozhovoru, který spolu 2. září vedli francouzský velvyslanec v Afghánistánu Francois Fitou a jeho britský protějšek Sherard Cowper-Coles. Brit údajně prohlásil, že bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršuje, že ji zhoršuje přítomnost NATO a že oba americké prezidentské kandidáty je třeba přesvědčit, aby do této šlamastyky nezabředli ještě hlouběji. Jedinou realistickou politikou by prý bylo vyšlechtění „přijatelného diktátora“. Britské ministerstvo zahraničí pochopitelně popřelo, že by tyto úvahy odrážely názor britského kabinetu.

Odstupující velitel britských jednotek v Afghánistánu, brigadýr Mark Carleton-Smith, prohlásil, že porážka Talibanu není „uskutečnitelná ani podporovatelná“. Dva dny po tomto chmurném hodnocení se k němu připojil francouzský náčelník obranného štábu, generál Jean-Louis Georgelin. A zvláštní zástupce generálního tajemníka Organizace spojených národů v Afghánistánu Kai Eide vyslovil souhlas s názorem, že situaci nelze stabilizovat pouze vojenskými prostředky. Všichni volají po společném politickém úsilí, které by zahrnovalo i jistou formu vyjednávání s Talibanem.

https://prosyn.org/Dph6ArLcs