0

Sbohem krále Menema

Latinskoameričtí caudillové jsou přesvědčeni, že disponují mocí doživotně, jako dávní monarchové.

Poslední dny politické kariéry bývalého prezidenta Carlose Menema, který se zuřivě vzpíral svému politickému zániku, nám poskytly žalostný příklad této tradice. Když 18. května v rozhodujícím kole prezidentských voleb nemohl zvítězit - už před volbami bylo jasné, že asi 70% voličů jej odmítne a raději přijmou zcela neznámou osobu -, odmítl se účastnit.

Starý diktátor, obklopený tělesnou stráží a plačícími příznivci, proto oznámil, že ze zápasu odstupuje. Slo o scénu argentinského magického realismu: Menem, starý, ale neúnavný caudillo líbal ruce svých stoupenců, kteří mu provolávali slávu z vypleněné zahrady poblíž obratníku Kozoroha.

Caudillo, který byl u moci ve zlatých časech 90. let, opustil souboj proto, aby se zachránil: aby se vyhnul porážce a oslabil Nestora Kirchnera, onoho muže z Patagonie, který je dnes 49. prezidentem Argentiny. Ačkoli kvůli veřejnému rozhořčení z jeho taktiky není jeho návrat pravděpodobný, Menem stále sní o tom, že se svým poraženým vojskem ustoupí a s pomocí alternativní skupiny věrných znovu získá svou tvář.