15

Je Tsipras nový Lula?

CAMBRIDGE – Premiér Alexis Tsipras má příležitost stát se pro Řecko tím, čím byli pro své země jihokorejský prezident Kim Te-džung a brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva: mužem levice, jenž se přikloní k větší fiskální zodpovědnosti a volnějším trhům. Stejně jako Tsipras byli i oba zmínění muži zvoleni uprostřed ekonomické krize. A oba se museli okamžitě potýkat s mezinárodními finančními omezeními, které si opoziční politici mohou dovolit ignorovat.

Po převzetí moci se Kim i Lula dokázali politicky i mentálně přizpůsobit nové realitě, která je konfrontovala, a zahájit tolik potřebné reformy. Některé z nich byly „konzervativní“ (či „neoliberální“) a nelze vyloučit, že za pravicových politiků by ani nebyly možné. Jiné však odpovídaly Kimovým a Lulovým celoživotním zásadám. Jižní Korea začala za Kima omezovat čeboly, obrovské rodinné konglomeráty. Brazílie zase za Luly zavedla Bolsa Familia, systém přímých hotovostních plateb domácnostem, jemuž se připisuje hlavní zásluha na tom, že miliony lidí vybředly z chudoby.

Tsipras a jeho strana Syriza však strávili prvních šest měsíců v úřadě tím, že zavírali oči před finanční realitou a nedokázali se na věci dívat z perspektivy druhých. Rozhodnutí uspořádat referendum o podmínkách sanace stanovených věřiteli Řecka ukázalo, že měli klapky na očích i politicky.

Kdyby Tsipras postupoval podle normálního scénáře, logicky by požádal Řeky, aby hlasovali pro. On je však požádal, ať hlasují proti, což Řekové učinili překvapivě výraznou většinou hlasů. Premiér si evidentně myslel, že to posílí jeho pozici; místo toho to posílilo pozici těch Němců, kteří byli přesvědčeni, že nadešel čas, aby Řecko opustilo euro.