0

Jak nastartovat zaměstnanost

BERKELEY – Nezaměstnanost v současnosti míří vzhůru jako raketa, protože podniky, které by za běžných okolností expandovaly a přibíraly lidi, tak nečiní, a podniky, které by běžně zeštíhlovaly a pracovníků se zbavovaly, tak činí velice rychle. Podniky, které by měly expandovat a dělat nábor, tak postupovat nemohou proto, že pokles celkové úrovně cen finančních aktiv jim znemožňuje si za výnosných podmínek půjčit peníze nebo prodat dluhopisy.

Centrální banky by měly zareagovat nákupem státních dluhopisů za peníze v množství potřebném k co největšímu zvýšení jejich cen. Drahé státní dluhopisy přesunou poptávku k hypotečním či podnikovým dluhopisům, což bude zase tlačit nahoru jejich ceny.

Až centrální banky vytlačí ceny státních dluhopisů, jak nejvýš jen bude možné, měly by v nákupech státních dluhopisů za peníze pokračovat, v naději, že lidé s kapsami plnými peněz utratí víc a že to přímo přetáhne lidi z nezaměstnanosti do práce.

Kromě toho vlády musí hospodařit s nesmírně rozsáhlými schodky. Útraty – ať už během druhé světové války ze strany vlády Spojených států, po Reaganových daňových škrtech v roce 1981, v průběhu 90. let přičiněním Silicon Valley anebo v prvním desetiletí 21. století ze strany těch, kdo si koupili dům na americkém jihu nebo podél pobřeží, – posilují zaměstnanost a snižují nezaměstnanost. A vládní útraty jsou stejně dobré jako všechny ostatní.