John Maynard Keynes Globe Photos/ZUMAPRESS

Keynesova Obecná teorie osmdesátiletá

LONDÝN – John Maynard Keynes v roce 1935 napsal Georgi Bernardu Shawovi: „Jsem přesvědčen, že píšu knihu o ekonomické teorii, která z velké části radikálně změní – předpokládám, že ne ihned, ale během příštích deseti let – způsob, jímž svět uvažuje o svých ekonomických problémech.“ A vskutku, Keynesovo magnum opus, Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, vydané v únoru 1936, proměnilo ekonomii i tvorbu hospodářských politik. Obstojí Keynesova teorie i dnes, po osmdesáti letech?

Dva prvky Keynesova odkazu se zdají jisté. Zaprvé, Keynes vynalezl makroekonomiku – teorii výstupu jako celku. Označil svou teorii za „obecnou,“ aby ji odlišil od prekeynesiánské teorie, která předpokládala konkrétní úroveň výstupu – plnou zaměstnanost.

Objasněním toho, jak hospodářství může uvíznout ve stavu „podzaměstnanosti,“ Keynes zpochybnil ústřední představu ortodoxní ekonomie své doby: že ceny souběžně pročišťují trhy se všemi komoditami, včetně práce. A jeho výpad přinesl nový rozměr do tvorby politik: vlády mohou potřebovat hospodařit se schodky, aby zachovaly plnou zaměstnanost.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/0q9DKZ2cs