Pošetilosti kolem zahraniční pomoci

BOMBAJ – Obrovská propast mezi nejbohatšími a nejchudšími zeměmi světa je i nadále jedním z velkých morálních dilemat Západu. Zároveň patří mezi největší problémy ekonomie rozvoje. Opravdu víme, jak pomáhat státům s překonáváním chudoby?

Ve své lapidárně napsané a do hloubky promyšlené nové knize Velký únik: Zdraví, bohatství a původ nerovnostinabádá ekonom Angus Deaton z Princetonské univerzity k opatrnosti. Pro ty, kdo se zajímají o chudobu ve světě, je to bezesporu nejdůležitější studie rozvojové pomoci, která za dlouhou dobu vyšla.

Deaton naznačuje, že západní pomoc až příliš často slouží spíše k zahnání pocitu provinilosti dárce než ke zlepšení situace příjemců. Zejména to platí v případech, kdy naivně poskytovaná pomoc posiluje nefunkční status quo. Ačkoliv Deaton podporuje vybrané iniciativy, zejména ty, které šíří lékařské a technologické znalosti, zároveň si klade otázku, zda by drtivá většina poskytované pomoci vůbec prošla základním Hippokratovým testem – „především neškodit“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/tfbpYPV/cs;