Konec sbližování?

WASHINGTON – Až donedávna panovala široká shoda na tom, že toto století bude stoletím zemí s rozvíjejícími se ekonomikami. Reakce finančních trhů na květnové varování amerického Federálního rezervního systému, že může utlumit své nekonvenční měnové strategie, však vedla řadu analytiků k otázce, nakolik rychlý vlastně růst rozvíjejících se trhů bude. Na výročním zasedání Skupiny Světové banky a Mezinárodního měnového fondu budou vyhlídky zemí s rozvíjejícími se ekonomikami tento měsíc předmětem vzrušené debaty.

MMF a Světová banka až do poloviny letošního roku prognózovaly, že agregátní tempa růstu HDP na obyvatele budou v rozvíjejících se a rozvojových zemích (označovaných souhrnnou zkratkou EMDEV) v příštích několika letech téměř o tři procentní body vyšší než v nejrozvinutějších státech světa. Většina komentátorů očekávala, že značné rozdíly v růstu na obyvatele přetrvají déle než do konce tohoto desetiletí, a nesoulad panoval jen v otázce velikosti růstové výhody rozvíjejících se ekonomik.

Odhady Arvinda Subramaniana pro Čínu a Uriho Dadushe obecněji pro EMDEV představovaly horní pásmo těchto projekcí. Jiní ekonomové, například Dani Rodrik, byli vždy opatrnější a tvrdili, že předchozí rychlý růst velkých EMDEV byl do značné míry zapříčiněn periodou technologického „dohánění“ ve výrobní oblasti, které nyní dosáhlo hranice a nelze ho snadno rozšířit na rozsáhlý sektor služeb nebo jiné segmenty rozvojových ekonomik.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/pisLGDPcs