1

Domácí pronásledovatel Donalda Tuska

VARŠAVA – Vedoucí představitelé Evropské unie mají na summitu 9. března ohlásit, koho vybrali do funkce předsedy Evropské rady. Opětovné zvolení dosavadního předsedy, bývalého polského premiéra Donalda Tuska, se až donedávna jevilo jako hotová věc: pokusné balonky sice vypouštěli také odstupující francouzský prezident François Hollande, někdejší rakouský kancléř Werner Faymann nebo německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, avšak předběžné průzkumy ukazovaly, že nikdo z nich nemá šanci.

Sedmadvacátého února ovšem list Financial Timespřinesl zprávu, že polská vláda testuje možnost představení alternativního kandidáta Jacka Saryusze-Wolského, europoslance za Občanskou platformu, kterou založil právě Tusk. V Evropském parlamentu je Saryusz-Wolski členem Evropské lidové strany (EPP), kde až do listopadu 2016 působil jako místopředseda.

O necelý týden později, 4. března, se zpráva Financial Times potvrdila. Vedení polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) uložilo vládě premiérky Beaty Szydłové, aby odmítla podpořit Tuskovo opětovné zvolení. Téhož dne vydalo ministerstvo zahraničí diplomatickou nótu, v níž navrhlo Saryusze-Wolského. O půl hodiny později potvrdil Saryusz-Wolski tyto informace na Twitteru. Následovalo jeho okamžité vyloučení z Občanské platformy a předseda EPP Joseph Daul potvrdil, že jeho strana plně podporuje Tuska.

V situaci, kdy všechny členské země s výjimkou Polska Tuska podporují, by muselo mít jeho nepotvrzení ve funkci mimořádné důvody. PiS ovšem žádné neuvedla. Až do této chvíle dokonce nedokázala k Tuskově kandidatuře zaujmout jednoznačný postoj. Proč se tedy pro ni náhle stalo takovou prioritou zablokovat jeho zvolení?